Již ubytování na středověkém hradě tyčícím se nad soutokem tří řek byl pro žáky 5.tříd velkou motivací a dobrodružstvím. Zde jsme se potkali s žáky a učiteli z partnerské školy z Tittlingu. Po příjezdu a ubytování v hradní mládežnické ubytovně jsme se vydali na prohlídku hradního komplexu Veste Oberhaus. Celý unikátně zachovalý hradní komplex je jedním z největších v Evropě, rozkládá se na 4 000m2 plochy a skládá se z mnoha budov. Prošli jsme historickým muzeem, seznámili se s životem ve středověku. Zajímavou částí expozice byla ukázka různých stavebních slohů demonstrovaných na vstupní části  domu. Děti měly možnost vybrat si po společné prohlídce i další expozice – sbírku vzácného porcelánu, především z období rokoka, historickou lékárnu, hasičské muzeum nebo muzeum Bavorského národního parku.

Po návštěvě hradu bylo úkolem nakreslit pohled z okna na hrad, kresba byla vytvořena jako součást přání, které děti napsaly česky a německy. Společným čtením byla tato část programu zakončena. Po večeři nás čekala prohlídka observatoře, která je postavena na návrší nad hradem. Dozvěděli jsme se zajímavosti o vesmíru, pokusem jsme ověřili to, jak vznikají měsíční krátery a jedinou vadou na kráse byla zatažená obloha, která nám zabránila pozorování hvězdné oblohy velkými hvězdářskými dalekohledy. Dalekohledem jsme si tedy mohli pouze detailně prohlédnout hodiny na chrámu sv. Štěpána. Zaujalo nás, jak je dalekohled ovládán počítačem a jak lze jeho prostřednictvím fotit vesmír.

Druhý den byly děti rozděleny do česko-německých skupin a úkolem bylo vytvořit si vlastní erb a každá skupina si měla připravit svačinu se „středověkou „ pomazánkou. Bylo třeba přečíst recept a postupovat dle návodu. Tvarohovo- smetanová pomazánka s čerstvými bylinkami a jarní cibulkou byla nejen zdravá, ale i velmi chutná. Odpolední počasí přálo vycházce podél řeky Ilz, trasa vedla přírodním chráněným územím, kde žije vzácný druh ptáků.

Po návratu z procházky měly skupiny připravit program pro večerní zábavu. Někdo nacvičoval tanec, jiné skupiny textovaly známé melodie v češtině i němčině. Po večeři jsme se sešli ve společenské místnosti, kde každý prezentoval svůj erb – česky a německy zazněly důvody pro zobrazení toho, co bylo na erbu. Oceněni byli především ti, co se snažili vyjádřit se cizím jazykem. Večerní zábava začala tím, co skupiny nacvičily – tanec a zpěv poté vystřídala volná zábava.

Třetí den byl věnován prohlídce Pasova. Stihli jsme si prohlídnout všechny nejznámější pasovské památky, mezi kterými vyniká především chrám sv. Štěpána s největšími varhanami na světě. Procházku jsme završili rychlým občerstvením a pak už jsme se museli rozloučit nejen s německými kamarády a učiteli, ale i s krásným městem na soutoku tří řek.

DSC 0048mDSC 0087mDSC 0110mDSC 0003mimageresize2 2mimageresize3 2m

 

I naši žáci společně s partnerskou školou zažili kouzlo třídenního dvoujazyčného pobytu. Všude byla slyšet čeština, němčina, někde i angličtina, ale co, hlavně, že jsme se s kamarády domluvili. První den jsme se přenesli do pravěku, šest smíšených skupin vymyslelo jméno své tlupy, přezdívky svých členů a po úvodním seznámení začal průzkum lovišť. Pračlověk trávil den výrobou šperků, nádobí, oblečení, překonáváním překážek, lovením zvěře a stavbou chýší - to vše jsme si mohli vyzkoušet. Po večerním opékání vurtů nás čekala cesta za pokladem. Druhý den si pro nás připravily program jazykové animátorky, čekala nás spousta jazykových aktivit proložená pohybem. A jako opravdoví pravěcí lovci jsme si vyzkoušeli lukostřelbu a jízdu na koni. Program byl velmi pestrý a zábavný, završený večerním karnevalem ve zvířecích maskách. Poslední den byl ve znamení výletu - vyrazili jsme na prohlídku reprezentačních prostor zámku Hluboká a následně do ZOO. Moc děkujeme všem organizátorům za krásné tři dny.

IMG 20190625 143121mIMG 20190625 144551mIMG 20190625 161411mIMG 20190625 191119mIMG 20190626 091344mIMG 20190627 125308m