Děti ze zdíkovské školy strávily svůj první projektový den v Bavorsku. Přesněji řečeno v Bavorském lese. Jejich partnerská škola v Hohenau je totiž od května 2012 jmenovaná Školou Národního parku Bavorský les, a tak často využívá nabídky programů pro děti při pěších výletech, ale také při hodinách vlastivědy, přírodovědy, fyziky a chemie.

pd05

„Spolupráce s Národním parkem je velmi cennou součástí školního života,“ dodává paní ředitelka při vítání naší skupiny. 

Na parkovišti u Centra národního parku Lusen jsme se rozdělili do smíšených česko-německých skupin a vyrazili jsme s průvodcem na trasu. 

 pd04

Nejprve nám počasí moc nepřálo, déšť ne a ne přestat a mlha by se dala krájet. První zastávku u výběhu zubrů, kteří se však skrývali hluboko v lese, jsme alespoň využili k tomu, abychom se naučili slovíčko Wisent, resp. zubr.

PD02

Na druhé zastávce jsme se těšili na rysa, který se před námi bohužel ukryl v jeskyni. Takže následovalo opět jazykové okénko: Luchs – rys! Výr velký byla třetí stanice, tentokrát jsme měli štěstí. Dozvěděli jsme se, že se jedná o největší sovu světa a německy se řekne Uhu. Pokračovali jsme dále, tentokrát za vlky. Ve výběhu se procházeli tři. Nezapomeňte: Wolf – vlk. Předposlední zastávka nás zavedla k losu evropskému, kterého jsme si mohli dokonce prohlédnout z blízka. Při své výšce přes 2 metry se jedná o opravdu úctyhodné zvíře z rodu jelenovitých. Spíše samotářské, žijící ve volné přírodě osaměle (kromě období páření). Elch – los! Jeřábek a tetřev hlušec – naše poslední zastávka na trase, kde i vysvitlo sluníčko. Jazykový koutek: Auerhahn – tetřev.

pd01

Vycházku doprovázely první nesmělé snahy o navázání kontaktu, první otázky a odpovědi v cizím jazyce a dobrý pocit a radost z jednoduché cizojazyčné komunikace. Po občerstvení na půdě školy jsme si prohlédli školní budovu a vyrazili na cestu domů.