Tématem měl být „Šumavský podzim“. Děti se rozdělily do 4 dvojjazyčných skupinek, z nichž dvě skupinky šly do přírody s patřičně jazykově vybaveným lektorem NP Šumava, dvě se zatím věnovaly podzimnímu tvoření. Po svačině se skupinky vyměnily. Vzhledem k počasí (poprvé nám nasněžilo) byl venkovní program upraven – podzimní téma nahradilo zimní hry a povídání o přírodě. Tvoření ale zůstalo v podzimních barvách, a tak menší děti stříhaly a lepily ježky a lišky, kreslili podzimní plody uhlem. Větší děti se pustily do kresby podzimních „psaných“ plodů perem a tuší, při níž procvičily cizí jazyk, a do kresby podzimního listí stejnou technikou, které následně kolorovaly brilantními vodovkami. Jako vždy jsme měli ke každému tématu na tabuli vypsaná česká a německá slovíčka.

Ani tento projektový den nezůstala bavorská strana na odpolední část, bohužel s námi nemohli jít ani na společný oběd. Proto jsme se již v půl dvanácté rozloučili, vyměnili si dárečky, zamávali a šli sami na oběd. Po obědě jsme dokončili připravené aktivity jen „po česku“.

Dětem se vyrábění i vycházka do zasněženého lesa s naším milým lektorem Standou moc líbilo, nadšené byly také z kuřecího řízku s kaší a výborné limonády s lesními plody, který se podával k obědu v místní restauraci.

Je nám líto, že tento přínosný projekt česko-německého přátelství končí, ve spolupráci s partnerskou školou zvažujeme jeho pokračování v jiném režimu než přes ZVaS.

mala 120191009 122916m

padak m

 

Ve středu 23. 10. 2019 jsme vyrazili s naší školou do partnerské školy v Jandelsbrunnu. Po příjezdu nás hromadně ve třídě uvítala paní ředitelka s hlavním organizátorem ThDr. Michaelem Gnanem. Děti nejprve soutěžily v říkance „Žába skáče po blátě“, kdo bude rychlejší v přeskoku tašky. Pak následovala svačina. Po svačině jsme se odebrali na chodbu, kde již byli připraveni holubi v kleci. Pan farář řekl dětem nějaké informace o druhu holubů, k čemu jsou určeni, poštovní holubi, atd. Následovalo jejich krmení, kdy žáci nastavovali ruce, holub přilétl na ruku k misce, aby něco sezobl. Když se všichni vystřídali, odebrali jsme se do třídy a vyráběli podle instrukcí z internetu papírovou holubici. Pak jsme se rozloučili a šli na oběd.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem organizátorům za výbornou organizaci a samozřejmě i hostitelské škole za veškerou péči a výběr všech aktivit. Všichni zde byli na výsost spokojeni.

Zprávu napsal Mgr. Zbyněk Jícha, ředitel ZŠ a MŠ Lenora

 

IMG 20191023 090342m

IMG 20191023 101833m

Po měsíci od 3denního pirátského kempu v Přední Výtoni se opět ozval strašlivý pirát kpt. Old Jack. Tentokrát pozval děti z Jandelsbrunnu do Lenory k dalším pirátským rukodělkám a hrám. Děti si vyrobily náramky a náhrdelníky, z modelíny, flitrů a třpytek zpracovaly blyštivé mořské živočichy. Mnohé děti poprvé v životě poskládaly z papíru pirátskou loď a parník. V další části dopoledne děti hrály zajímavé deskové hry (např. obří Člověče a Mikádo, jazykovou hru Tik, tak, bum, speciální hru pana ředitele Pyramida s abecedou). Ačkoli před obědem odjely bavorské děti domů, lenorské děti si ještě vyrobily pěkné výrobky se zimní tématikou. Děti na obou stranách vypadaly spokojeně, a tak můžeme být spokojeni i my, dospělí!

IMG 20181120 085805mIMG 20181120 095552mIMG 20181120 114615mIMG 20181120 114851mIMG 20181120 115032mIMG 20181120 130517mDSCN1296mDSCN1297mDSCN1287mDSCN1295m

 

Dne 20. února 2019 jsme s našimi dětmi opět navštívili bavorskou partnerskou školu. Tématem projektového dne měl být masopust. Do školy jsme dojeli před 9. hodinou a po krátkém společném úvodu jsme se rozdělili do 3 pracovních skupin a rozešli se do různých učeben. Děti měly nakreslit masopustní masku z poloviny papírového tácku a gumiček (panda, opička, zajíček, medvídek), dále z nafouknutého balonku nějakou postavičku a na závěr vybarvovaly na papíru formátu A3 klauna, vystřihly ho a přilepily mu klobouk. Naše děti nejvíce nadchl školní oběd - pizza a zmrzlina.

P 20190220 095302m

P 20190220 095319m

P 20190220 101527m

 

 

Dne 20. března 2018 vyrazily lenorské děti oslavit první jarní den do Jandelsbrunnu. Bavorská strana pro ně, na oplátku za prosincové vánoční tvoření, připravila tvoření velikonoční.

Ve škole nás přivítala paní ředitelka Brigitte Penzenstadler, která nás uvedla do třídy k našim kamarádům. Na úvod jsme německým dětem zazpívali písničku „Hallo Mädchen, Hallo Knaben“, děti nám také zazpívaly a pak nám vyprávěly, jak se slaví velikonoce v Bavorsku. Po svačině (preclík a párek) jsme byli rozděleni do 3 skupin a rozešli jsme se do jednotlivých pracoven.

Tvořili jsme papírový velikonoční košíček s kytičkou, zajímavou technikou jsme barvili mramorovaná vejce – ta jsme zavěsili na „vajíčkovník“, který nám pak německé paní učitelky naložily celý do autobusu. Nejvíce se nám ale líbila výroba velikonočního zajíčka s bříškem z vlněné bambulky. Mohli jsme si vybrat mezi hnědou, černou a šedou vlnou, ze které jsme vyrobili bambulku. Hlavičku, přední a zadní tlapky jsme vystříhali z hnědé nebo béžové čtvrtky, namalovali čumáčky a drápky a přilepili k bambulce.

Těsně před polednem jsme se zase všichni sešli ve velké třídě, kde jsme si vzájemně předali malé dárečky, a paní ředitelka ukončila společný program.

Po obědě jsme se rozloučili a bylo nám trochu líto, jak nám projektový den rychle utekl.

02m04m08m

36mIMG 20180320 111014mIMG 20180320 121348m