V pondělí 9. 12. 2019 jsme netrpělivě očekávali děti ze školy v Patersdorfu. V půl desáté jsme se dočkali. Po krátkém přivítání jsme se přesunuli do cvičné kuchyňky, kde byla pro všechny připravena svačina, ale …Než jsme se do ní pustili, museli jsme z ovoce a zeleniny vytvořit v česko – německých skupinách obrazy. Každého napadlo něco jiného, a tak jsme nakonec viděli sněhuláky, auto i s řidičem, s cestou i semaforem, veselý obličej, květiny, slunce, oblohu, traktor i nákladní auto. Žáci obrázky i popsali v češtině i němčině a pak je snědli.

Následovala krátká prohlídka naší školy a návštěva první třídy, kde německé děti přednesly dlouhou básničku a české děti zazpívaly písničku. Pak už nás čekalo malování triček, při kterém si děti povídaly, navazovaly kontakty, zjišťovaly různé informace o dětech z Německa. Kdo byl hotový, hrál hry. Dopoledne jsme zakončili společnou fotkou v nových tričkách a výborným obědem ve školní jídelně.

Odpoledne jsme šli na krátkou procházku, a i když venku byla docela zima, zahráli jsme si tu hru Živé pexeso a zopakovali jsme si názvy ovoce a zeleniny. Rádi jsme se vraceli do vyhřáté školy a náš druhý společný den jsme zakončili poslechem vánočních písní a koled a výrobou miniknížky s vánočním motivem a novými slovíčky. Bylo nám spolu krásně a vůbec se nám nechtělo se loučit.

Německým dětem se moc líbila naše škola i program. A naše děti napadlo, že by si mohly dopisovat. Možná nám tady vznikají nová přátelství a to je moc dobře. Věříme, že se ještě potkáme na nějaké společné akci.

20191209 100148m

20191209 102357m

20191209 113243m

20191209 120409m

Ve středu ráno 27. 11. 2019 jsme vyrazili do Grundschule Patersdorf, kde na nás čekalo 13 nových německých kamarádů. Přivítali jsme se, seznámili a naši žáci předali drobné dárečky.

Paní ředitelka nás velice mile přivítala a po chutné zdravé svačince jsme se přemístili do dílny, kde naši žáci utvořili s německými dětmi dvojice. Společně pak podle návodu paní učitelky vyrobili dřevěnou káču a stojánek. Na chodbě káči hned vyzkoušeli a měli z nich obrovskou radost.

Po dobrém obědě si všichni zahráli stolní hry a pak už jsme se přesunuli do tělocvičny, kde nám němečtí kamarádi ukázali moderní tanec, který nás pak naučili. Uteklo to a my jsme se museli rozloučit.

Bylo to velice zajímavé a milé setkání. Moc se nám líbila škola v Patersdorfu, její vybavení, vstřícný přístup žáků i učitelů. Budeme se těšit na projektový den u nás a budeme se i my snažit pro děti z Patersdorfu připravit krásný den.

IMG 20191111 114024m

m

Do rozjetého vláčku projektu Zwei Sprachen - ein Gedanke naše nalžovskohorská škola nastoupila v říjnu 2018 převzetím štafetového kolíku po základní škole v Hartmanicích. Čtrnáct zvědavých žáčků, kteří se sotva stačili seznámit s němčinou, vyrazilo 27. listopadu na projektový den do partnerské školy v Rinchnachu. Po počátečním nesmělém okukování se děti takřka trumfovaly v jazykových dovednostech, čeští žáci se představili, zazpívali písničku o našich národních barvách i o čertech a předali německým dětem mikulášské balíčky s dobrotami a školními výrobky. V pásmu úvodních básniček a písniček jsme se pochlubili i znalostí prvních sloves. Němečtí žáci naše děti potěšili známou písničkou Měla babka čtyři jabka, písničkou Guten Morgen a Anděli strážce. Po příjemné svačince jsme se vydali na inspirativní prohlídku školy. V hudebně jsme si společně v obou jazycích zazpívali Bratře Kubo. Při hrách na molekuly a na barvy v tělocvičně školy už děti překonaly všechny rozpaky. Dva jazyky nebyly překážkou, učitelé podávali instrukce v češtině i němčině a hry plynuly hladce a s nadšením ve spontánně utvořených smíšených skupinkách. Následovala prohlídka kostela a po ní malý gastronomický objev, bramborový salát nakyselo. Po obědě nás čekala série her v aule školy, při které jsme procvičili především názvy měsíců. Na závěr se děti ve dvojicích a trojicích zapotili při krátké konverzaci. Chyběla nám sice slova, ale nechyběla chuť k dalšímu učení, se kterou jsme se vraceli spokojeně domů. Těšíme se na naše nové německé kamarády u nás 14. 3. 2019.

20181127 091647m20181127 092916m

20181127 093256m

20181127 093453m

20181127 094112m

20181127 120813m

 

 

Děti a učitelé z Bavorska a Česka prožili ve čtvrtek 14. 3. 2019 díky projektu Dva jazyky - jedna myšlenka už druhý společný projektový den. Tentokrát se hostitelské role ujala česká strana. Devět dětí v doprovodu pana ředitele B. Schella, odcházejícího učitele češtiny pana Diviše z Hartmanic a řidičky mikrobusu dorazilo do naší školy s půlhodinovým zpožděním. Naše hosty překvapilo husté sněžení na hranicích. Německé děti se ocitly v neznámém prostředí, a tak nemohly skrýt své počáteční rozpaky. Ty se naštěstí brzy rozpustily při společném zpívání již známých česko-německých písniček. Do zpěvu se s gustem zapojili i dospěláci a mazurkou se celý kruh, utvořený z dvou národností, protančil k uvolněné atmosféře lidí na jedné lodi. Děti se naučily novou báseň Byla jedna Mutter - matka... a s panem Divišem si zazpívaly i hebrejsky! Po svačině následovaly jazykové hry, ve kterých se osvědčily nově zakoupené pomůcky a obrazové materiály. Na mazacích tabulkách žáčci prokázali své matematické dovednosti a ke správnému výsledku se vždy dobrali i přes střídavě rozličná jazyková zadání. Starší žáci z 2. stupně zajistili tlumočení a průvodcovské služby při představení budovy školy a obce. Velcí školáci nás doprovodili také na oběd, kde se děti musely posadit vždy do skupinek po třech: Němec - Čech a starší český školák. Konverzace u svíčkové se i díky pokročilejším němčinářům opravdu rozproudila a v jídelně bylo rušno a živo. Po obědě jsme si v naší tělocvičně zahráli hry na molekuly a na barvy. V příjemně upravené učebně 5. třídy se pak děti s velikým nadšením střídaly u pexesa zvířat na interaktivní tabuli. Odpoledne bylo naplněno druhou sérií her, ve kterých jsme při židličkované šli i do těsnějšího kontaktu. Legraci a úsměv na rtech nám nevzal ani náročný úkol pro malé konsekutivní tlumočníky. Německé děti musely zaznamenat co nejvíce informací ze souvislé české promluvy paní učitelky Hanky Bouzkové a české děti pak z německé promluvy pana ředitele Bernharda Schella. Už jsme opravdu učinili pokrok! Čas nás ovšem nemile zaskočil a bylo třeba se rozloučit. Nevadí. Brzy se potkáme na třídenním kempu v Krutěnicích.

DSCN7790m

IMG 20190314 100452m

IMG 20190314 133530m

IMG 20190314 134329m

 

V úterý 17. dubna 2018 jsme se s členy našeho kroužku němčiny vydali plni očekávání za našimi kamarády do německého Rinchnachu. Celou cestu se naši prvňáčci těšili na to, co je čeká!

Celý projektový den začal chvilkou napětí u školního zvonku – hurá!!! - přijeli jsme včas a němečtí kamarádi už nám šli naproti v čele s panem ředitelem, který projektový den zahájil.

Obě skupinky strávily část dopoledne kulturním programem a společným představováním dětí. Před našimi prcky klobouk dolů – uměli se v němčině nejen představit, ale řekli i svůj věk a bydliště, někteří se dokonce rozpovídali i o svých zálibách. Obě strany zazpívaly česko-německé písně a po výborné svačině se vypravily do nového přírodního parku, kde už začalo navazování nových kamarádských vztahů. Po společném obědě se děti sportovně vyřádily a po zhodnocení dne odjely české děti s novými zážitky zpět domů s tím, že už cestou v autobuse nám vyprávěly, jak se těší na své nové kamarády, až přijedou k nám do Hartmanic.

P4170148mP4170164mP4170165m