Učitelé ze základní školy ve Zwieselu navštívili svou partnerskou školu v Železné Rudě již na konci listopadu 2017, aby navázali první kontakty a společně domluvili první vzájemné akce.

Za krásného jarního počasí dne 17. 4. 2018 proběhl první projektový den. Vyučující P. Šestáková, J. Schejbalová a ředitel školy pan Drahorád dorazili do Zwieselu se 40 dětmi, které se všechny ve své škole v Železné Rudě učí němčinu. Společně s nimi přijela i paní I. Skalová z KCVJŠ Plzeň, jež na české straně spoluorganizuje akce projektu. Škola ve Zwieselu si připravila pro své české kamarády pestrý program. Při dopolední prohlídce města se žáci se svými učiteli mohli seznámit s partnerským městem Zwiesel. Paní Maria Haller zavedla děti k nejdůležitějším pamětihodnostem města, procházka začala u katolického horského kostelíka, dalším cílem byl městský farní kostel sv. Mikuláše a hradní stáje. Tady se děti dozvěděly mnoho zajímavého z místní historie.

Následně se všichni setkali v tělocvičně, kde se žáci obou národností mohli vydovádět na různých stanicích nabízejících rozmanité sportovní aktivity. Sport spojuje – to bylo při společném hraní a tancování naprosto zřetelné. I když bilingvální komunikace ještě ne vždy perfektně fungovala, rozuměli si žáci mezi sebou více než dobře.

Při společném obědě se děti posilnily na následující odpolední program. V pěti jazykově smíšených skupinách děti navštěvovaly různé stanice, v nabídce bylo vyrábění z papíru, z kamenů, deskové hry, tancování a hraní nebo vázání parnerských náramků v německých a čaských národních barvách.

První vzájemný kontakt se stal pro všechny zúčastněné skutečným zážitkem. Přesně v duchu názvu celého projektu: Dva jazyky – jedna myšlenka.

 DSC 0400mIMG 20180417 WA0004mIMG 20180417 WA0005mIMG 20180417 WA0014m