A přišel poslední projektový den, tentokrát v Bavorsku v Patersdorfu. 11. 11. jsme vypravili autobus natěšených dětí, kolem 9:40 jsme dorazili na místo, kde nás nejprve čekala vynikající svačina. Poté jsme se rozdělili do dvou skupin a odešli do dílen. Zde si děti vyrobily káči ze dřeva, musely obrousit hrany, vybarvit kolečko a vše sestavit dohromady. Práce je moc bavila a závěrečné soupeření o to, čí káča se vydrží nejdéle točit, bylo udivující. Následoval vynikající oběd a hned jsme se přemístili do tělocvičny, tady na děti čekala soutěž na různých stanovištích. Jednotlivé aktivity byly zajímavé a vtipné (házení molitanové kuchyňské houbičky plácačkou na mouchy na cíl, hraní „hokeje“ se štětkou na WC, házení pingpongových míčků do kelímků apod.). Čas uběhl rychle a ve 14:30 jsme museli naše kamarády opustit. Prožili jsme krásný den, škoda, že projekt končí…

IMG 20191111 113921m

IMG 20191111 115204m

IMG 20191111 124013m

IMG 20191111 130158m

5.11.2019 proběhl na naší škole v Horažďovicích poslední projektový den na české straně. Jako vždy děti z Bavorska dorazily dopoledne, po malé ovocné svačině se všichni rozdělili do dvou skupin a v těchto skupinách probíhal celý den. Ve třídě si jedna skupina vytvářela dáreček pro rodiče pod stromeček – malovali na sklo a mohli si tak vytvořit krásnou vitráž a také se jim to úžasně dařilo. Aby si neužívala jen duše, ale i tělo, děti se pak mohly protáhnout v tělocvičně při florbalovém turnaji. Po obědě se skupiny vystřídaly a vše probíhalo stejným způsobem. Po předání dárečků dostali němečtí kamarádi svačinu na cestu a už frčeli domů…ale uvidíme se velmi brzy, již 11. 11. 2019 proběhne poslední projektový den v Bavorsku.

20191105 130041m20191105 130235mIMG 20191105 105553m

Ve středu 10. 4. 2019 se uskutečnil náš poslední jednodenní projektový den v rámci projektu Zwei Sprachen – ein Gedanke, tentokrát opět na německé straně ve městě Patersdorf. K základní škole jsme dorazili v 9:45 hod. Předali jsme dárky pro děti a vedení školy jménem města Horažďovice a základní školy Komenského. Německé děti nás přivítaly tancem Line Dance, poté následovala malá svačina a rozdělení do dvou skupin. První skupina odešla do tělocvičny, kde se žáci naučili již zmíněný tanec. Pohyb nakonec uchvátil téměř všechny – jak děti, tak dospělé. Druhá skupina se věnovala klidnějším činnostem – matematické úlohy, logické hry, práce se stavebnicemi. Tady se kouřilo z hlavy i těm největším mozkům. Po velmi chutném obědě – karbanátku se zeleninou – se skupiny vyměnily. Na sklonku našeho setkání jsme si zatančili všichni společně a rozloučili se. Ale nebyl důvod ke smutku, v květnu totiž pojedou naši žáci do Německa znovu, a to na třídenní pobyt.

Náš předposlední společný projektový den se konal v České republice u nás na ZŠ Horažďovice a to 13.3.2019. Po příjezdu německých dětí ze školy Patersdorf jsme je uvítali německou písní Auf der Mauer za doprovodu hudebních nástrojů Bobotubes, abychom děti nalákali a připravili na to, co je vlastně tento den čeká. Po rozdělení všech do dvou skupin se první skupina přesunula do tělocvičny, kde všichni absolvovali sportovní aktivity, překážky, opičí dráhu a různé jiné pohybové hry. Druhá skupina nacvičovala píseň Holka modrooká s doprovodem hudebních nástrojů Bobotubes a rytmických hudebních nástrojů. Po obědě si děti společně prohlédly školu, aby si trochu odpočinuly, pak se skupiny prohodily, jen s tím rozdílem, že druhá skupina nacvičovala píseň Hlava, ramena, kolena. Kolem 14.00 jsme se všichni sešli v jedné třídě a zahráli si dohromady všechny písně, zazpívali si a moc se u toho bavili. Ve 14:30 naši kamarádi odjeli, ale my jsme nebyli smutní, protože už za měsíc pojedeme na projektový den pro změnu my do Bavorska.

IMG 20190313 103913mIMG 20190313 134002mIMG 20190313 134009m

České děti už nemohly dospat, těšily se na své kamarády z Bavorska, ale co teprve německé děti – čekal je výlet do Horažďovic, na který se těšily celý rok. Ten den byl tady.

Ráno jsme ve škole vše pečlivě nachystali, uzpůsobili třídu, lavice, občerstvení a už jsme netrpělivě vyhlíželi. Autobus dorazil kolem 9:45 hod, zavedli jsme celý kolektiv do třídy, děti se občerstvily připraveným ovocem a čerstvou vodou s citronem a mátou a české děti předvedly píseň Krávy, krávy od Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře jako motivaci na pozdější nácvik.

Rychle jsme děti rozdělili do skupin, abychom mohli vyrazit na hlavní program - první skupina vyrazila do přírodovědné stanice, kde si prohlédly děti různá zvířátka, ať ve volném výběhu, jako jsou ovce, kozy, kachny, slepice, prasata, tak v teráriích, jako např. hady, myši, osmáky, varany. Druhá skupina trávila čas v muzeu, zde se děti seznámily s historií výroby textilu z textilních potravin, samy si vyzkoušely pročesávat ovčí vlnu, příst na kolovrátku, tkát na historickém stavu a viděly při práci zkušeného řezbáře, ten před jejich zraky vyrobil dřevěnou lžičku, kterou si odvezly s sebou na památku. Po hodině a půl se skupiny vyměnily a vyzkoušely si to samé, co jejich kamarádi.

V 13.00 jsme se opět sešli na obědě. Všichni už měli veliký hlad, špecle s omáčkou a kuřecím masem tak všem přišly k chuti. Za půl hodiny jsme už seděli ve třídě, děti si vyrobily masku zvířátka - kočku, psa nebo medvěda, tu si vyzdobily velkým množstvím ozdob a na závěr našeho setkání jsme nacvičili píseň Krávy, krávy.

Melodie je velmi chytlavá, tak si ji německé děti zpívaly ještě cestou k autobusu. Na cestu dostali naši kamarádi ještě malou svačinku, aby jim doba v autobuse utekla rychleji. Den utekl velmi rychle a my se už těšíme na další setkání - třídenní kemp.

 P6060001mP6060012mP6060014mP6060026mP6060032mP6060038m